Grissini, czyli rodzaj włoskiego pieczywa w kształcie podłużnych paluszków oryginalnie robione z ciasta drożdżowego. Moje grissini nie mają w sobie ani grama drożdży, a i tak myślę, że nie są gorsze od swoich włoskich kolegów : )
Kto z nas nie lubi przegryźć czegoś oglądając ulubiony serial, mecz czy po prostu podczas spotkania z przyjaciółmi ? Te kruche paluszki będą do tego idealne, chociaż ostrzegam, że znikają błyskawicznie !
Grissini podałam na urodzinach mojej mamy i chyba cieszyły się największym zainteresowaniem. Ich wielkim plusem jest to, że po prostu strasznie wciągają tak jak słone paluszki czy skubanie słonecznika : ). Oczywiście do pełni szczęścia brakuje tylko dipów, w których można by maczać nasze paluszki. Ja zaproponowałam niezawodny sos tzatziki i sos z pieczonej papryki, który razem z grissini tworzy iście włoski klimat : ).
Jeśli macie jakieś proste i pyszne przekąski na przyjęcia, to dzielcie się nimi w komentarzach !
o.
- 600g mąki pszennej
- 2 jajka
- 150 ml kwaśnej śmietany
- 2 lub 3 ząbki czosnku
- kostka masła (nie margaryny!)
- spora szczypta soli i pieprzu
- zioła prowansalskie wg uznania
Mąkę przesiewamy. Dodajemy do niej śmietanę, żółtko + całe jedno jajko, starte na tarce masło, przeciśnięty przez praskę czosnek i przyprawy. Ciasto zagniatamy, zawijamy w folię i odstawiamy do lodówki na 30 min do 1h. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy na posypanym mąką blacie na grubość około 5mm. Nożem obcinamy nierówne boki, tak aby utworzyć prostokąt. Tniemy nożem paski o szerokości
około 2cm, skręcamy je w spirale i układamy blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w 180 stopniach aż grissini będą przyrumienione (około 15 min).
Składniki na tzatziki:
- 2 łyżki majonezu
- 3 łyżki kwaśnej śmietany lub jogurtu greckiego
- 3 ząbki czosnku
- pół zielonego ogórka
- sól, pieprz
- kilka kropel soku z cytryny
Majonez łączymy ze śmietaną lub jogurtem. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i mieszamy. Ogórka, nie obranego, ale dokładnie umytego, ścieramy na tarce na większych oczkach. Odsączamy startego ogórka z wody i dodajemy do sosu. Na koniec doprawiamy solą, pieprzem i sokiem z cytryny i mieszamy.
Składniki na sos z pieczonej papryki:
- 2 duże, czerwone papryki
- 1 papryczka chilli, najlepiej czerwona
- 2 pomidory
- 1 czerwona cebula
- świeża lub suszona bazylia albo oregano
- oliwa do smażenia
- sól, pieprz
Paprykę i papryczkę chilli przekrajamy na pół i usuwamy gniazda nasienne. Układamy połówki w naczyniu żaroodpornym, skrapiamy oliwą i wstawiamy do piekarnika na 30 min. Po tym czasie wyjmujemy paprykę i odstawiamy na chwilę do wystygnięcia. W międzyczasie pomidory sparzamy około 2 min i następnie zdejmujemy z nich skórkę i kroimy w kostkę tak jak cebulę. Rozgrzewamy patelnię, wlewamy łyzkę oliwy i po chwili dodajemy pomidory i cebulę. Z przestudzonej papryki dokładnie zdejmujemy skórkę, kroimy ją na mniejsze kawałki i dodajemy na patelnię. Dodajemy zioła i dusimy aż papryka będzie miękka. Na koniec przyprawiamy i całość blendujemy. Przed podaniem schładzamy w lodówce. Smacznego : )!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz